Rafako ogłasza upadłość przez spór o blok w Jaworznie Tauron komentuje

I pomyśleć, że chcieliśmy pomóc i opracować sposób, żeby ten blok mógł być zasilany nieco gorszym paliwem niż zakładano. Mamy już wyniki próbek węgla, i one potwierdzają nasze tezy a teraz mamy na to jednoznaczne i bezdyskusyjne dowody. Wiele parametrów surowca zostało drastycznie przekroczonych, co potwierdzili biegli – argumentuje prezes.

Ministra przemysłu: w pierwszej kolejności trzeba ograniczyć import węgla

  1. Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace – wynika z raportu Personnel Service.
  2. „Wierzymy, że spotkanie zmieni ten stan rzeczy” – kończy Rafako.
  3. Działania Rafako determinują problemy kapitałowe.
  4. Prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki tłumaczył na konferencji prasowej kwestię przygotowania do ogłoszenia upadłości przez jego spółkę.
  5. W poniedziałek poinformowano o uzgodnieniu założeń do warunków ugody.

Jak czytamy w artykule, “firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników”. Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce – poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza Euro: EUR/USD (EUR=X) Stays Vulnerable to a Deeper Setback behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia. Wcześniej Tauron wezwał Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań. Spółka zapowiadała, że zamierza złożyć wniosek o upadłość.

Znamy maksymalną cenę energii od lipca. Eksperci policzyli, jak mocno wzrosną rachunki za prąd

Odpowiedź wykonawcy prac była natychmiastowa — Rafako stwierdziło, że to nieodpowiednia jakość węgla spalanego w kotle powoduje, że instalacja ciągle się psuje, i wezwało Tauron do zapłaty łącznie ponad 857 mln zł. W porozumienie wskazano, że Rafako i Tauron Wytwarzanie “widzą realną możliwość zawarcia ugody, uregulowania kwestii zakończenia kontraktu (na blok 910 MW) oraz wszystkich pozostających pomiędzy nimi spraw do dnia 8 marca 2023 r.”. Rafako jest głównym wykonawcą najnowszego bloku węglowego w Elektrowni Jaworzno. Inwestycja pochłonęła ponad 6 mld zł i miała być wizytówką Tauronu. Tymczasem instalacja ciągle się psuje, a spółki od miesięcy przerzucają się winą za awarie.

Zamieszanie wokół elektrowni Jaworzno. Prośba Rafako zmieszana z błotem

Tauron uznał, że został źle wykonany przez Rafako, a to odwdzięczyło się oskarżeniem o wykorzystanie złego paliwa przez spółkę z Katowic. Roszczenia obu stron przekroczyły w obu przypadkach miliard złotych. Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 proc.

Rosjanie atakują infrastrukturę energetyczną Ukrainy. “Obiekty poważnie uszkodzone”

W poniedziałek strony spotkały się w ramach mediacji prowadzonych przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Po spotkaniu Tauron poinformował, że Rafako zerwało mediacje. Energetyczna spółka zadeklarowała jednocześnie otwartość na dalsze negocjacje. Z kolei Rafako oświadczyło, iż mediacje nie zostały zerwane, zapowiadając “złożenie propozycji ostatniej szansy”.

Na konferencji Rafako został zaprezentowany spiek, który według prezesa tej firmy powstał wskutek spalania węgla złej jakości i była ona okazją do wymiany argumentów w czasie rzeczywistym. Tauron podaje, że ugoda wejdzie w życie po spełnieniu warunków zawieszających. Uzyskanie poprzez wszystkie strony niezbędnych zgód korporacyjnych. Dodatkowo Rafako, do 24 kwietnia, musi zawrzeć także porozumienie z gwarantami dotyczące bezzwłocznej wypłaty kwoty 240 mln zł na rzecz Tauron Wywarzanie. Po stronie zobowiązań raciborskiej spółki jest również podjęcie przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w terminie do 24 kwietnia 2023 roku. Uchwały w o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz osiągnięcie ugody w zakresie litewskiej inwestycji realizowanej przez raciborską spółkę.

Zapowiedziało – w razie niespełnienia tego oczekiwania – kroki prawne. Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis – Graceland – podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka “Króla” zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Mercedes-AMG GT63 S E Performance potrafi rozpędzić się od 0 do 100 km/h zaledwie w 2,8 s. W razie potrzeby można także pokonać Platforma handlowa ZuluTrade Forex pewien dystans w ogóle nie zaprzęgając do pracy podwójnie doładowanego V8. Publiczny nadawca wystosował nietypowy komunikat.

Zadaniem prawidłowo zaprojektowanego, zestrojonego i działającego układu czyszczenia powierzchni ogrzewalnych kotła jest niedopuszczenie do żużlowania i szlakowania podczas jego pracy – wyjaśnia rzeczniczka Taurona. Termin zakończenia okresu przejściowego zaplanowano w ugodzie na 30 października 2022. W ugodzie ustalono też, że konsorcjum wykona dodatkowe prace, których efektem będzie m.in. W poniedziałek Tauron potwierdził, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza; ma wznowić produkcję energii jeszcze w tym tygodniu. Obie strony prowadziły rozmowy dotyczące nowe harmonogramu jeszcze na początku sierpnia. Rozmowy się przeciągały, a Rafako napisało list do wicepremiera Jacka Sasina o interwencję ws.

W piątek z kolei Rafako wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę ok. 1,4 mld zł. Obie firmy uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne. Firma Rafako zerwała w poniedziałek mediacje w sporze wokół bloku 910 MW Elektrowni Jaworzno III. Informację o tym przekazała spółka Tauron Wytwarzanie, która zarządza siłownią.

„Jest na granicy przełamania konwentów i być może ktoś wpadnie za chwilę na pomysł, żeby pociągnąć nasze gwarancje żeby ją poprawić. Mogę sobie to wyobrazić, ale nie wyobrażam sobie żeby się to udało – za nami stoi prawo – i takie roszczenie wpadnie do układu restrukturyzacyjnego.” – mówi. Radosław Domagalski – Łabędzki, prezes Rafako w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyjaśnia, że ten raport to nie jest jakieś wypowiedzenie wojny, tylko sygnał, że spółka nie będzie dłużej czekać. „Musimy zabezpieczyć nasze interesy Tauron od tygodni nie płaci nam za wykonywaną pracę, pomimo wielokrotnych obietnic i wyznaczania kolejnych terminów płatności podczas mediacji” – mówi prezes. Rafako w osobnym komunikacie informuje, że podczas okresu przejściowego dokończone zostaną testy, optymalizacja i strojenie.

W ramach naszej odpowiedzialności usunęlibyśmy te wady, ale nas do tego nie dopuszczono, teraz karę ustalono na 1,3 mld złotych, co jest ewidentnym działaniem w złej wierze. Jacyś politycy wydali zgodę na to, by Rafako ogłosiło upadłość. Przeszliśmy bardzo trudny proces restrukturyzacji.

Jak informowaliśmy, Sąd Rejonowy w Jaworznie wydał postanowienie o zabezpieczeniu dowodu w postaci próbek węgla, który trafia do nowego bloku w elektrowni Jaworzno. W grudniu 2022 roku Rafako wystąpiło z żądaniem gwarancji zapłaty zaległego wynagrodzenia (109,7 mln zł) za wykonanie bloku. Początkowo Tauron Wytwarzanie otrzymał od Rafako 45 dni na dokonanie wpłaty, teraz termin został przedłużony (po raz trzeci) do dziewiątego lutego 2023 roku. Grupa Tauron zapewniła, że posiada niezbędną wiedzę, kompetencje, doświadczenie, aby samodzielnie dokończyć wszystkie prace, a następnie prowadzić jednostkę. “Nie zamierzamy też wpisywać się w niezrozumiałą grę polityczno-biznesową prowadzoną przez Rafako” – podała spółka. – Będziemy cierpliwie tłumaczyć naszym interesariuszom jaka jest sytuacja.

W przeciwnym razie przyszłość spółki będzie zagrożona.

Jesteśmy już jednak przygotowani na taka formę rozstrzygnięcia” – wskazuje Szczeszek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Jeśli Tauron nie wystawi nam gwarancji, Nowe Ferrari SF90 Stradale Spider (Wideo) – Wiadomości handlowe na żywo wypowiemy kontrakt z winy Tauronu. Jesteśmy przygotowani na to, że Tauron wystawi nam noty obciążeniowe, ale to będą roszczenia, całkowicie bezpodstawne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *